Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden Proje Lansmanı

Şanlıurfa Valiliğine bağlı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü (ASPİM)  ve Hayata Destek Derneği işbirliği ile Çocuk İşçiliği ve Dilenciliği ile mücadele programı tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
 
Sayın Başbakan Binali YILDIRIM tarafından imzalanan 2018/3 sayılı genelge ile 12 Haziran 2018 Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı olarak kabul edilmiştir. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Hayata Destek Derneği işbirliği çerçevesinde Çocuk İşçiliği ve Dilenciliği ile mücadele programı tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
 
Çocuk İşçiliği ve Dilenciliği ile Mücadele Projesi, Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Hayata Destek Derneği işbirliği çerçevesinde Mayıs ayı itibariyle hayata geçirilmiştir. Projenin amacı; Haliliye, Eyyübiye ve Karaköprü ilçelerinde sosyal tehlikelerle karşı karşıya kalan sokakta çalışan ve dilendirilen çocukların çalışma nedenlerinin ortaya konulması, çocuk ve ailelerine yönelik koruyucu, önleyici hizmet modellerinin gerçekleştirilmesini sağlayarak çocukların örgün veya mesleki eğitime dâhil edilmeleri, sosyalleşmeleri ve rehabilitasyonlarının tamamlanarak topluma yeniden kazandırılması hedeflenmektedir.
 
Hotel Elruha’da gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar (ASPİM) İl Müdürü Hasan Bilici, Hayata Destek Derneği Direktörü Sema Genel Karaosmanoğlu, Uluslararası Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri ve kamu kurum amirleri katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını ASP İl Müdürü Hasan Bilici yaptı. Müdür Bilici, “ Çocuk işçiliği konusu ülkemizin temel sorunlarından biridir. Sayın Başbakan Binali YILDIRIM tarafından imzalanan 2018/3 sayılı genelge ile 2018 Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı olarak kabul edilmiştir. Genelge kapsamında çocuk işçiliğinin önlenmesi amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan ‘Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programı (2017-2023)’(Program) yürürlüğe girmiştir.
 
Genelgede ‘Çocuk İşçiliği ile Mücadele yılı uygulamaları kapmasında ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılacak tüm çalışmalarda çocuk işçiliği ile mücadele hususuna öncelik verilecek ve programda yer alan faaliyetlerin etkin ve verimli bir şekilde yerine getirilmesi için tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca gereken her türlü destek ve yardım titizlikle sağlanacaktır’ denilmektedir.
 
2018 yılı “Çocuk İşçiliği İle Mücadele Yılı” kapsamında da birtakım çalışmalar yapmayı temenni ediyoruz. Bu proje sayesinde daha profesyonel olarak başlangıç yapıyoruz. Çocuk işçiliğine yönelik yaşanan temel sorunların çözümü için atılacak her adım çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılmasına önemli katkılarda bulunacaktır.  Bunun için biz resmi kuruluşlara ve Sivil Toplum Kuruluşlarına büyük sorumluluk düşmektedir. Sorun çocukların değil bizim sorunumuzdur. Çocuğun yeri sokak, tarla ve iş yeri değil, okuldur. Bu duygu ve düşüncelerle şimdiden projenin başarılı ve verimli geçmesini diler, teşrifleriyle toplantıyı onurlandıran kıymetli kuruluş temsilcilerine teşekkür eder, saygılarımı sunarım” dedi.


Sonraki Sayfa: Müdür Bilici, Şehit Oğuz’un ailesi ile birlikte iftar açtı

Önceki Sayfa : Kurum Çocuklarımızın "Zoraki İzdivaç" Adlı Tiyatro Gösterimi ilgiyle izlendi